Em Hakkında

Cansu

Bismillahirrahmanirrrahim
Tem 11, 2014
525
Denizli
Em

Em, üç şekilde tefsir edilir:

1. Em lafzındaki mim harfinin sıla (yani, hem­zenin soru edatı anlamı alınarak, mim harfini?! ulama edatı) olması; şu âyetlerde olduğu gibi:

Yoksa [em] bir şeysiz mi/bir sebeb olmadan mı halke-dildiler?! (Tûr/35)

Burada mim harfi sıladır; dolayısıyla em huliqû min-ğayri şey'in ibaresi, e huliqû min-ğayri şey'in [yoksa bir şeysiz mi/bir sebeb olmadan mı halkedildiler?!] anlamındadır.

Yoksa [em] kızlar O'nun mu?! (Tûr/39)

Burada da mim harfi, sıladır; (dolayısıyla em le-hu'l-benâtu ifadesi, e lehu'l-benâtü [yoksa kızlar O'nun mu?!] demektir).

2. Em; hattâ, bilakis /aksine manasında kullanıl­mıştır; şu âyetlerde olduğu gibi:

Em {yani, aksine} sözden bir zahir (söylüyorsunuz). (Ra'd/33)

Em, burada, Yoksa ... mü ...? manasında değil, ak­sine [bel] manasında olup, ibare "Aksine sözden bir zahir söylüyorsunuz" manasındadır.

Em {yani, aksine} ben o'ndan daha hayırlıyım. (Zuh-

Em burada, "Yoksa ... değil miyim?" manasında de­ğil, aksine [bel] manasında olup, ibare "Aksine ben o'ndan daha hayırlıyım" anlamındadır.

Onlar, "Em {yani, aksine} biz birbirine yardım eden bir topluluğuz" diyorlar. (Kamer/44)

Em burada da, Yoksa ... mu? manasında değil, ak­sine [bel] manasında olup, ibare "Aksine biz birbiri­ne yardım eden bir topluluğuz" diyorlar anlamın­dadır.

3. Em edatı, veya I ya da i yahut manasında soru edatı olarak da kullanılır; şu âyetlerde olduğu gibi:

Em {yani, yahut} sema hakkında emin mi oldunuz; üzerinize ölümcül bir fırtına göndermesinden?! (Mülk/17)

Em {yani, yahut} sizi tekrar oraya iade edip de... (İsrâ/69)