Eş-Şirk Hakkında

Cansu

Bismillahirrahmanirrrahim
Tem 11, 2014
525
Denizli
Eş-Şirk

eş-Şirk, üç şekilde açıklanmıştır:

1. eş-Şirk, başkasını O'na denk tutarak Allah'a eş/ortak koşmak anlamında kullanılır; şu âyetlerde ol­duğu gibi:

Allah'a ibâdet edin, O'na hiçbir şeyi şirk koşmayın {yani, başkasını O'na denk ve eş tutmayın}! (Nisâ/36)

Doğrusu Allah, Kendisine şirk koşulmasını {yani, Kendisine başkasının denk ve eş tutulmasını} bağış­lamaz. (Nisâ/48)

Kim Allah'a şirk koşarsa {yani, başkasını O'na denk ve eş tutarsa}, Allah ona {-bu halde öldüğü takdir­de} cenneti haram kılar. (Mâide/72)

Elbette Allah müşriklerden {yani, başkasını Kendisi­ne denk ve eş tutanlardan} bendir. (Tevbe/3)

Benzeri âyetler çoktur.

2. eş-Şirk, ibâdetten gayri taatte ortak koşmak ma­nasında kullanılmıştır; şu âyette olduğu gibi:

O ikisine {yani, Adem ile Havva'ya}[19] sâlih [hilkati düzgün bir çocuk] verince, kendilerine verdiğinde O'na, /çocuklarına koydukları isim hususunda -ibâ­det sö'zkonusu olmaksızın- itaatte İblis'i O'na[20] or­taklar kıldılar. (A'râf/190)

lîblîs kendisine itaat edenlere diyecek ki): "Ben sizin bundan evvel beni, şirk koşmanıza (yani, itaatte beni Allah'a ortak koşmanıza! da küfr etmiştim". (Ibrâ-hîm/22)

3. eş-Şirk, amellerde şirk [ortak koşmak], şirk: riya manasında kullanılır; şu âyette olduğu gibi:

Kim Rabbine kavuşmayı ümit ediyorsa, amel işlesin: sâlih amel ve Rabbinin ibâdetinde bir {yani, yarattık­larından bir kimseyi} şirk koşmasın, {yani, ibadetiyle Allah'tan başkasını irade etmesin}! (Kehf/110)