TDB Dersi yazılı Sınav Soruları

May 17, 2018
68
Konya / Merkez
TDB Dersi yazılı Sınav Soruları

2017 / 2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ............................ORTAOKULU ................TEMEL DİNİ BİLGİLER DERSİ YAZILI SINAV SORULARI
Adı- Soyadı: .........................................................................................Sınıf - Nu:......................................................

1.) Aşağıdakilerden hangisi zekât vermekle yükümlü olan kişinin özelliklerden biri değildir?
A) Akıllı olmak
B) Zengin olmak
C) Sağlıklı olmak
D) Müslüman olmak

2). Zekât verirken akraba ve komşulardan ihtiyaç sahibi olanlara öncelik tanınmalıdır. Ancak zekât verecek kişi, eşine, çocuklarına, torunlarına, annesine, babasına, büyükanne ve büyükbabasına zekât veremez, çünkü - - - - . Bu parça aşağıdaki ifadelerden hangisi ile en doğru şekilde tamamlanır?
A) onların zekâta ihtiyacı yoktur.
B) o, onlara bakmakla yükümlüdür.
C) onlara zekat değil fitre verilir.
D) hiçbir akrabaya zekât verilmez.

3). Hayvancılıkla uğraşan bir kişinin zekât verebilmesi için en az kaç adet koyunu olması gerekir?
A) 5 B) 10 C) 30 D) 40

4). “Sadakalar (zekât gelirleri) ancak şunlar içindir: Yoksullar, düşkünler, zekât memurları, gönülleri ısındırılacaklar, azat edilecek köleler, borçlular, Allah yolunda (çalışanlar) ve yolda kalmışlar. İşte Allah’ın kesin buyruğu budur...” (Tevbe suresi, 60. ayet) Bu ayete göre aşağıdakilerden hangisi zekât verilebilecek kişilerden değildir?
A) Yolda kalmış zengin
B) Geliri olmayan öğrenci
C) Çalışamayan yaşlı baba
D) Ödemekte zorlanan borçlu

5). Oturulan ev, evde kullanılan eşyalar, giyilen elbiseler ve - - - - için zekât verilmez. Boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisinin gelmesi uygun olur?
A) ticaret malları B) toprak ürünleri C) işletilen madenler D) binek olarak kullanılan araç

6)• Miktar sınırlaması yoktur.
• Zengin olmak şart değildir.
• Allah rızası gözetilen her türlü yardımdır.
• Her zaman ve yerde yapılabilir.
Bu özelliklerin tamamı aşağıdaki ibadetlerden hangisiyle ilgilidir?
A) Sadaka B) Zekât C) Kurban D) Fitre

7). Zekât veren kişide aşağıdaki duygulardan hangisinin gelişmesi beklenemez?
A) İyilik B) Cimrilik C) Cömertlik D) Yardımseverlik

8)“Veren el, alan elden üstündür.” Bu hadis aşağıdakilerden hangisinin önemini vurgulamaktadır?
A) Yardım etmenin
B) Yardımı gizlemenin
C) Yardım beklemenin
D) Yardım kabul etmemenin

9) Hac ibadeti sırasında yasakların başladığı Mekke şehrinin çevresinde belirlenmiş sınırlara - - - - denir. Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
A) Mina B) Mikat C) Müzdelife D) Safa ve Merve

10) Hac ve Umre ibadeti yerine getirilirken giyilen elbiseye verilen ad aşağıdakilerden hangisidir?
A) Tavaf B) Vakfe C) Sa’y D) İhram

11) Yılın belirli günlerinde, dinimizce önemli sayılan Kâbe, Arafat ve çevresindeki yerlerin ibadet niyeti ile ziyaret edilmesidir. Tanımı verilen bu ibadet aşağıdakilerden hangisidir?
A) Umre B) Kurban C) Hac D) Tavaf

12) Hac ibadeti sırasında “şeytanın taşlandığı ve kurbanların kesildiği yer” aşağıdakilerden hangisidir?
A) Safa B) Mina C) Arafat D) Müzdelife

13) “Hacer’ül-Esved’in (siyah taş) hizasından başlayarak Kâbe’nin etrafında yedi kez dönmeye” verilen ad aşağı- dakilerden hangisidir?
A) Tavaf B) Sa’y C) Vakfe D) Şavt

14) . Kurban Bayramının arife günü öğle vaktinden bayram sabahına kadar, bir süre Arafat Dağı’nda bulunulur. Bu süre ibadet ve dua ile geçirilir. Bu bilgiler hac ibadetiyle ilgili aşağıdaki kavramlardan hangisiyle ilgilidir?
A) Vakfe B) Sa’y C) Tavaf D) Şavt

15) I. Tavaf – Kâbe
II. Vakfe – Arafat
III. Sa’y – Mikat

Yukarıdaki ibadetler ve yapıldığı mekânlarla ilgili eş- leştirmelerden hangileri yanlıştır?

A) Yalnız I.
B) Yalnız II.
C) Yalnız III
D) I, II ve III

Üst Alt