Hz. Muhammed'in Hayatı 2. Dönem 2. Yazılı Soruları

Samyeli

Yönetici

Yönetici
Tem 11, 2014
473
2018/2019 YILDIRIM .............ORTAOKULU HZ.MUHAMMEDİN HAYATI DERSİ 2. DÖNEM 2. SINAV SORULARI
ADI-SOYADI
SINIFI-NUMARASI
1) Peygamber Efendimiz Hz. Hatice’nin vefatından yıllar sonra “Allah’a yemin olsun ki Allah bana Hatice’den daha hayırlısını vermemiştir. İnsanlar beni inkâr ederken o bana inanıp tasdik etti. İnsanlar benden uzak dururken o beni malı ile destekledi. Allah, onun vesilesiyle beni evlatla rızıklandırdı.” buyurmuştur.
Yukarıdaki metin, Peygamberimizin güzel huylarından hangisi ile ilgilidir?
A)Vefası B) Dürüstlüğü
C) Güvenilirliği D) Cömertliği
2). Aşağıdakilerden hangisi Peygamberimizin adaletli olduğunu gösteren davranışlarından biridir?
A) Hiç yalan söylememesİ
B) Haksızlık yapılmasına izin vermemesi
C) Kendini övmekten hoşlanmamas
ı D) Çocuklara selam vermesi
3“... Peygamber size ne verdiyse alın, size neyi yasakladıysa ondan da sakının..” (Haşr suresi7. ayet.) ayeti aşağıdakilerden hangisini emretmektedir?
A) Selamlaşmayı B) Adaletli olmayı B)Peygambere itaati D) Peygambere salavatI
4). Peygamberimize itaatin Allah’a (c.c) itaat ile bir tutulmasının sebebi aşağıdakilerden hangisidir?
A) İnsanlara karşı çok merhametli olması
B) Gönderilen son peygamber olması
C) Müjdeleyici ve uyarıcı olması
D) Allah’tan aldığı emirler doğrultusunda konuşması
5) ……………………..Safâ tepesindeki evini, tebliğ faaliyetleri için Peygamberimize tahsis etmiştİ Bu sahabenin adı aşağıdakilerden hangisidir?
A)Hz. Ali B) hz.Öme C) Eb’il-Erkam D)Hz.Zeyd
6). Peygamberimiz “Birini İslam’a davet edip hidayetine vesile olan kimse, daveti kabul edip Müslüman olan kişi kadar sevap alır.” buyurmuştur. (Müslim, İlim, 16.) Yukarıdaki hadis-i şerif aşağıdaki kavramlardan hangisine teşvik etmektedir?
A) Tebliğ B) İman C) Şehadet D) İstişare
7)……..; duygu, düşünce, ahlak ve davranışlardaki denge anlamında bir terimdir. Aşırı tutum ve davranışlardan sakınarak ölçülü olmayı ifade eder.
A)sabır B) itidal C)Kanaatkarlık D)Adap
8- Peygamberimizin gençlik döneminde haksızlığa uğrayanlara destek olmak için kurulan erdemliler birliğinin diğer adı hangisidir?
a) Hudeybiye antlaşması b) Hılfu’l Fudul c) Medine sözleşmesi d) Sosyal yardım

9). Aşağıdakilerden hangisi Zeyd b. Hârise’nin İslam’a davet sürecinde yaptığı katkılardan biridir?
A) Yemen’e vali olarak gönderilmiştir.
B) Medinelilere İslam’ı öğretmek için görevlendirilmiştir.
C) Yabancı dil öğrenerek Peygamberimize tercümanlık yapmıştır.
D) Peygamberimize Taif yolculuğu sırasında arkadaşlık etmiştir

10)Aşağıdakilerden hangisi Kur’an’ı Kerim’de müjdeleyici anlamında kullanılan kavramdır?

a) İhsan b) Beşir c) Tahir d)Nezir

11. “Ukbe b. Âmir otlattığı develeri arkadaşlarına bırakıp Suffe’ye koşardı. Suffe’de kalamayan sahabiler nöbetleşerek Mescid-i Nebi’ye giderek Peygamberimizi dinlerlerdi.” Sahabilerin bu davranışları aşağıdakilerden hangisiyle ilgilidir?
A) Savaşlardaki cesaretleri
B) Çalışmak istememeleri
C) Öğrenme arzuları
D) İhtiyaç sahibi olmaları
12-Hidayet kaynağı olan Kur’an-ı Kerimin indiği insanlığa rahmet olan Hz Muhammed’in yaşadığı döneme ne ad verilir?
A)Ashab-ı Suffa B)Asr-ı Saadet C)Cahiliye Dönemi D)Hüzün yılı
  • 13)Peygamberimiz (s.a.v.)’in peygamberliği öncesi Arabistan’da Hz. İbrahim’in yolunu takip edip, Allah’ın (c.c.) birliğine inananlar da vardı.
  • Yukarıda adı geçen kavram aşağıdakilerden hangisidir?
  • a)Tahir b)Tevekkül c)Hanif d)Doğruluk
14) Peygamberimiz (s.a.v.)’in niteliklerini övmek için yazılan şiirlere ne ad verilir?
a) Dörtlük b) Mevlit
c) Naat d) Salavat

15) Peygamberimiz (s.a.v.)’in sözleri ve uygulamaları olan sünnetin yazılı haline ne denir?
a) Tefsir b) Siyer
c) Hitabet d) Hadis
  • 16) Aşağıdakilerden hangisi Peygamberimiz (s.a.v.)’in güzel ahlakı ile ilgili örneklerden bir tanesi değildir?
  • a) Temizliğe önem verirdi.
  • b) Hasta ziyareti yapmazdı.
  • c) Kendi işini kendisi yapardı.
  • d) Sözünde dururdu
17“…Sizden biri yemek yediği zaman, midesinin üçte birini yemeğe, üçte birini içmeye, üçte birini de nefes almaya ayırsın.”
Yukarıda verilen hadise göre beslenmede dikkat etmemiz gereken temel ilke nedir?
a) Canımızın çektiği her şeyi yemek b) Yiyeceklerin temiz ve helal olması
c) Yemeğimizi fakirlerle paylaşmak d) Ölçülü ve dengeli beslenmek
18). Peygamberimizin teşvikiyle birkaç yabancı dil öğrenip resmi yazışmaları tercüme eden genç sahabi aşağıdakilerden hangisidir?
A) Zeyd b. SâbitB) B)Enes b. Malik
Muaz b. Cebel D) Mus'ab b. Umeyr

19)- Allah’a güvenen, başına ne gelirse gelsin bunlara karşı metanetle karşılayan mükemmel bir insan olmayı başarmıştır. 19). Yukarıdaki cümle Peygamberimizin hangi özelliğini vurgular?
A) Cömert oluşu B) Güler yüzlü oluşu
C) Sevecen oluşu D) Sabırlı oluşu
20. Peygamber Efendimiz’in öğretmen isteyen kabilelere
Asım b. Sabit başkanlığında gönderdiği on kişilik heyetin ihanete uğrayarak şehit edilmesine ne ad verilir?

A) Reci olayı B) Bedir savaşı
C) Uhud savaş D)Hicret

Her soru 5 Puandır Başarılar Dilerim
.................
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

Üst Alt