Peygamberlerin Nitelikleri​

Peygamberlerin Nitelikleri​

1. Doğru Olmak

Peygamberler doğru sözlüdürler. Dürüsttürler. Onlar asla yalan söylemezler. Gerçeğe aykırı bir iş yapmazlar. Eğer yalan söyleselerdi ve gerçeğe aykırı iş yapmış olsalardı, Allah’ın peygamber gönderirken güttüğü amaç gerçekleşmezdi. Çünkü insanlar, yalancılıklarını bildikleri bir kişiye inanmazlardı. Bu nedenle Yüce Allah, peygamberleri her yaşta yalan sözden ve yanlış davranıştan korumuştur. Bütün peygamberler, peygamberliklerinden önce de sonra da doğru sözlüydüler.

2. Güvenilir Olmak

Peygamberler güvenilir insanlardır. Emanete ihanet etmezler. Eğer durum bunun aksi olsaydı tarih boyunca kimse onların peşinden gitmezdi. Dünyada toplumsal ilişkilerde bile güvenilir olmayanlara itibar edilmez. Böyleleri yaptıkları işlerde destek bulamazlar. Bu nedenle peygamberler en güvenilir insanlardır. Sevgili Peygamberimiz de çok güvenilir bir insandı. Mekkeliler ona, peygamber olmadan önce bile “Muhammedü’l-Emin” (Güvenilir Muhammed) derlerdi.

3. Akıllı ve Zeki Olmak

Peygamberler akıllı, zeki, dikkatli, üstün anlayış sahibi insanlardır. Bunun zıddı olan ahmaklık peygamberler hakkında düşünülemez. Ahmak, akılsız ve geri zekâlı birisinin peygamber olduğu görülmemiştir. Peygamberler akıllı ve zeki olmasalardı konuştukları kişileri ikna edemezler, kendilerine inandıramazlar ve başarıya ulaşamazlardı.

4. Allah’tan Aldığı Mesajları Olduğu Gibi İnsanlara Bildirmek

Peygamberler, Allah’tan aldıkları mesajları insanlara eksiksiz ulaştırırlar. İnsanlara ilahi buyrukları aktarırken kendilerinden bir şey eklemezler. Bir kısmını gizlemezler. İlahi mesajlarda herhangi bir değişiklik yapmazlar. Aksine bir davranış, insanların güvenini yok ederdi. Hiç kimse, peygamberlere inanmazdı. Bu nedenle her peygamber Allah’tan aldığı haberleri olduğu gibi insanlara aktarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir