Gusülsüz Mekruh Olan Şeyler

Hamidullah

Yönetici

Yönetici
Tem 13, 2014
2,497
T. C.
GUSÜLSÜZ MEKRUH OLAN ŞEYLER

• Herhangi bir dini kitabı elle tutmak
• El,ağız ve yüzü yıkamadan bir şey yiyip içmek
• Herhangi bir yere veya sahifeye ayet yazmak

Hamidullah

Yönetici

Yönetici
Tem 13, 2014
2,497
T. C.
Gusülsüz Mekruh Olan Şeyler

• Müslim'in bir diğer rivayetinde: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselam): "Suyu (yıkanmayı), su (meninin gelmesi) gerektirir" buyurdu '' denmiştir.
• Hz. Ali (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kim, yıkamadan tek bir saç kılının dibini kuru bırakırsa, ateşte nice nice azablara düçar olacaktır." Hz. Ali (radıyallahu anh) der ki: "Bu(nu işitmem) sebebiyle başıma düşman oldum. Bu sebeple başıma düşman oldum, Bu sebeple başıma düşman oldum.'' Nitekim Hz. Ali saçlarını keserdi.'' Ebu Dâvud, Taharet 98, (249).
• Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "ResuIuIIah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Her bir kılın dibinde cünüblük vardır. Saçları yıkayın, deriyi paklayın.'' Ebu Dâvud, Taharet 98, (248); Tirmizi, Tahâret 78, (106).
• Hz. Sevbân (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a cenâbetten temizlenmek hususunda sorulmuştu. Buyurdular ki: "Erkek ise, saçını açsın ve su kılların dibine varıncaya kadar yıkasın. Kadın ise, saçını(n örgüsünü) açmamasının ona bir zararı yok. Başına elleriyle üç kere su avuçlayıp döksün.'' Ebu Dâvud, Tahâret 100, (255).
• Ya 'la İbnu Ümeyye (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) açıkta (izarsız) yıkanan bir adam görmüştü. Derhal minbere çıkarak, Allah'a hamd ve senâda bulunduktan sonra: "Allah diridir ve ayıpları örtücüdür, hayayı ve örtünmeyi sever. Öyleyse biriniz yıkanınca örtünsün'' buyurdu.'' Ebu Dâvud, Hamâm 2; Nesâi, Gusl 7, (1, 200).
• İbnu Abbâs radıyallahu anhâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm cünüblükten yıkanmıştı. Gusülden sonra bir parça yerin kuru kaldığını farketti. Bunun üzerine perçeminden (akıttığı su ile) orayı ıslattı." İshâk, rivayetinde: "O kuru yerin üzerine saçını sıktı" demiştir."